A fejlesztői szerver telepítése

İnternet uygulamaları geliştirmek istiyorsanız ancak kendi geliştirme sunucunuz yoksa, test etmeden önce yaptığınız her değişikliği web üzerinde başka bir sunucuya yüklemeniz gerekecektir.

Hızlı bir geniş bant bağlantısında bile bu, geliştirme süresinde önemli bir yavaşlamayı sebep olabilir. Ancak yerel bir bilgisayarda test yapmak, bir güncellemeyi kaydetmek (genellikle bir simgeye bir kez tıklamak yeterlidir) ve ardından tarayıcınızdaki Yenile düğmesine basmak kadar kolay olabilir.

Geliştirme sunucusunun bir başka avantajı da yazarken ve test ederken “utanç verici” hatalar veya güvenlik sorunları hakkında endişelenmenize gerek olmamasıdır, oysa uygulama halka açık olduğunda insanların uygulamanızla neler görebileceğini veya onunla neler yapabileceğini bilmeniz gerekir.

Kendi geliştirme sunucunuz olduğunda bir sunucu olmadan nasıl başardığınızı merak edeceksiniz ve bir tane kurmak oldukça kolay. Bir PC, Mac veya Linux sistemi için uygun adımları izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bölümde Bölüm 1’de açıklandığı gibi web deneyiminin yalnızca sunucu tarafını ele alıyoruz. Ancak çalışmanızın sonuçlarını test etmek için – özellikle bu kursun ilerleyen bölümlerinde JavaScript, CSS ve HTML5 kullanmaya başladığımızda – bilgisayarınızda Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera, Safari ve Google Chrome gibi büyük web tarayıcıları kurulmuş olmalıdır. Tüm tarayıcılarda ve platformlarda her şeyin beklendiği gibi çalışmasını sağlamak için piyasaya sürülmeye hazır bir ürününüz olduğunda tüm bunlara ihtiyacınız olabilir. Sitelerinizin mobil cihazlarda da iyi görünmesini sağlamayı planlıyorsanız çok çeşitli iOS ve Android cihazlara erişim sağlamaya çalışmalısınız.