PHP’ye Giriş

Bölüm 1’de PHP’nin, sunucunun dinamik çıktı (bir tarayıcı her sayfa istediğinde potansiyel olarak farklı olan çıktı) oluşturmasını sağlamak için kullandığınız dil olduğunu açıkladım. Bu bölümde bu basit ama güçlü dili öğrenmeye başlayacaksınız; bu, Bölüm 7’ye kadar olan sonraki bölümlerin konusu olacaktır.

Bölüm 2’de listelenen IDE’lerden birini veya iyi bir kod düzenleyiciyi kullanarak PHP kodunuzu geliştirmenizi tavsiye ederim.

Bu programların çoğu PHP kodunu çalıştırmanıza ve bu bölümde tartışılan çıktıyı görmenize izin verecektir. Ayrıca çıktının bir web sayfasında nasıl göründüğünü görebilmeniz için PHP kodunun nasıl oluşturulacağını da göstereceğim (kullanıcılarınızın göreceği şekilde). Ancak bu adım ilk başta ne kadar heyecan verici olsa da bu aşamada gerçekten önemli değil.

sitenizi yayınladığınızda web sayfalarınız PHP, HTML, JavaScript ve CSS kullanılarak hazırlanmış bazı MySQL ifadelerinin bir kombinasyonu olacaktır. Ayrıca her sayfa kullanıcılara bağlantıları tıklama ve formları doldurma yolları sağlamak için diğer sayfalara yönlendirebilir. Yine de her dili öğrenirken tüm bu karmaşıklıktan kaçınabiliriz. Şimdilik sadece PHP kodu yazmaya ve beklediğiniz çıktıyı aldığınızdan veya en azından gerçekte elde ettiğiniz çıktıyı anladığınızdan emin olmaya odaklanın!