Including PHP in HTML

Varsayılan olarak PHP belgeleri .php uzantısıyla biter. Bir web sunucusu, istenen bir dosyada bu uzantıyla karşılaştığında onu otomatik olarak PHP işlemcisine iletir. Elbette web sunucuları oldukça yapılandırılabilir niteliktedir ve bazı web geliştiricileri genellikle PHP kullanımlarını gizlemek istedikleri için, .htm or .html ile biten dosyaları PHP işlemcisi tarafından ayrıştırılmaya zorlamayı seçerler.

PHP programınız bir web tarayıcısında görüntülenmeye uygun temiz bir dosyayı geri vermekten sorumludur. En basit haliyle bir PHP belgesi çıktısı yalnızca HTML olacaktır. Bunu kanıtlamak için herhangi bir normal HTML belgesini alıp bir PHP belgesi olarak kaydedebilirsiniz (örneğin, index.html‘yi index.php olarak kaydetme) ve orijinaliyle aynı şekilde görüntülenecektir.

PHP komutlarını tetiklemek için yeni bir etiket öğrenmeniz gerekir. İşte ilk bölüm:

<?php

Fark edebileceğiniz ilk şey etiketin kapatılmamış olmasıdır. Bunun nedeni PHP‘nin tüm bölümlerinin bu etiketin içine yerleştirilebilmesi ve yalnızca şuna benzeyen kapanış bölümüyle karşılaşıldığında bitmesidir:

?>

Küçük bir PHP “Merhaba Dünya” programı aşağıdaki gibidir:

<?php
  echo "Hello world";
?>

Bu etiketin kullanımı oldukça esnek olabilir. Bazı programcılar etiketi bir belgenin başında açar ve herhangi bir HTML‘yi doğrudan PHP komutlarından çıkararak hemen sonunda kapatır. Ancak diğerleri dinamik komut dosyası oluşturmanın gerekli olduğu her yerde bu etiketlere yalnızca mümkün olan en küçük PHP parçalarını eklemeyi seçer ve belgenin geri kalanını standart HTML‘de bırakır.

İkinci tip programcı genellikle kodlama tarzlarının daha hızlı kodla sonuçlandığını savunurken birincisi hız artışının çok az olduğunu ve bunun tek bir belgede birçok kez PHP‘ye girip çıkmanın ek karmaşıklığını haklı çıkarmadığını söyler.

Daha fazlasını öğrendikçe kesinlikle tercih ettiğiniz PHP geliştirme stilini keşfedeceksiniz ancak bu kurstaki örnekleri daha kolay takip etmek adına PHP and HTML arasındaki aktarım sayısını minimumda tutma yaklaşımını benimsedim— genellikle bir belgede yalnızca bir veya iki kez.

Bu arada PHP sözdiziminde küçük bir değişiklik var. PHP örnekleri için internette gezinirseniz açılış ve kapanış sözdiziminin şöyle göründüğü kodla da karşılaşabilirsiniz:

<?
  echo "Hello world";
?>

PHP ayrıştırıcısının çağrıldığı o kadar açık olmasa da bu genellikle çalışan geçerli, alternatif bir sözdizimidir. Ancak XML ile uyumlu olmadığı ve artık kullanımdan kaldırıldığı için (artık önerilmediğinden ve ilerideki sürümlerde destek kaldırılabileceğinden) kullanılmasını önermiyorum.