Əsas sintaksis

PHP, CPerl‘de kökleri olan oldukça basit bir dildir (bunlarla daha önce karşılaştıysanız), ancak daha çok Java‘ya benzemektedir. Aynı zamanda çok esnektir, ancak söz dizimi ve yapısı hakkında öğrenmeniz gereken birkaç kural vardır.

Noktalı Virgül (;)

Önceki örneklerde PHP komutlarının noktalı virgülle sona erdiğini fark etmiş olabilirsiniz, örneğin:

$x += 10;

Kodlama maceranızın başlarında PHP‘de karşılaşacağınız hataların en yaygın nedenlerinden biri bu noktalı virgülü unutmanızdır. Bu, PHP‘nin birden fazla ifadeyi anlayamadığı bir ifade gibi ele almasına ve bir ayrıştırma hata mesajı üretmesine neden olur.

Değiken Tanımlama ($) İşareti

$ sembolü farklı programlama dilleri tarafından birçok farklı şekilde kullanılmaya başlandı. Örneğin BASIC dilinde değişken adlarını sonlandırıp dizeler olarak belirtmek için kullanıldı.

Ancak PHP‘de tüm değişkenlerin önüne bir $ koymalısınız. Bu, PHP ayrıştırıcısını daha hızlı hale getirmek için gereklidir, çünkü bir değişkenle karşılaştığında anında bilir. Değişkenleriniz sayı, dize veya dizi olsun tümü aşağıdaki gibi görünmelidir.

Üç farklı değişken atama türü

<?php
  $sayi = 1;
  $dize_degisken  = "Merhaba";
  $dizi_degisken   = array("Bir", "İki", "Üç");
?>

Ve aslında hatırlamanız gereken söz diziminin tamamı bu kadar. Python gibi kodunuzu nasıl girintilendirdiğiniz ve düzenleyeceğiniz konusunda çok katı olan dillerin aksine, PHP, istediğiniz tüm girintileri ve boşlukları kullanmakta (veya kullanmamakta) tamamen özgür bırakır. Aslında ilerleyen zamanlarda kodlarınıza geri dönüp baktığınızda kodunuzu anlamanıza yardımcı olması için genellikle boşlukların mantıklı kullanımı (kapsamlı yorumlarla birlikte) teşvik edilir. Ayrıca yazdığını kodlar üzerinde çalışacak diğer programcılara da yardımcı olur.